Studenci, chomikuj.pl i etyka prawnicza

Serwis chomikuj.pl to wygodne miejsce do przechowywania swoich plików. Także do dzielenia się nimi ze znajomymi. Wykorzystuje to wielu wykładowców i studentów. Ale nie wszyscy robią to zgodnie z prawem. Razi to szczególnie, kiedy robią to przyszli sędziowie i adwokaci.

Uczelnie i wydziały mają na chomikuj.pl swoje „prawie” oficjalne publiczne profile. Także wiele grup i roczników studentów wykorzystuje wspólne konta do dzielenia się w swoim gronie notatkami i materiałami.
Od 2012 roku istnieje w serwisie chomikuj profil Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego. A na nim zostały umieszczone, oprócz skryptów i notatek, dziesiątki podręczników i publikacji prawniczych, oczywiście bez wiedzy i zgody zainteresowanych autorów i wydawnictw.

Strona profilu wydziału prawa UWM na chomikuj.pl. Szczególnie zabawnie wyglądają na niej nielegalnie udostępniane publikacje z etyki prawniczej… (źródło: chomikuj.pl).

Katalogi zawierające publikacje teoretycznie nie jest publicznie dostępny, ponieważ jest zabezpieczony hasłem. To jednak podane jest w bardzo widocznym miejscu na głównej stronie profilu.
W ten sposób  założyciel konta łamie nie tylko prawo autorskie, ale również regulamin portalu, który w punkcie VII.1.l głosi: „Użytkownikowi zabrania się (…) udostępniania plików w folderze zabezpieczonym hasłem z równoczesnym publicznym udostępnieniem na Koncie hasła lub informacji pozwalającej na jego łatwe odgadnięcie”.
Niezależnie od tego, czy profil prowadzony jest przez  osobę związaną z wydziałem prawa UWM czy nie, słaba to reklama dla uczelni.  Może warto podszkolić przyszłych sędziów, adwokatów i radców z podstaw prawa autorskiego?

(KG)

One Response to “Studenci, chomikuj.pl i etyka prawnicza”

Leave a Reply

Plagiat.pl

system antyplagiatowy


Plagiat.pl jest liderem rynku oprogramowania wspomagającego weryfikację oryginalności tekstu w Polsce i w Rumunii. Oferuje swoje rozwiązania uczelniom, wydawnictwom i indywidualnym użytkownikom.

Plagiat Szkoły

antyplagiat dla szkół

Plagiat Szkoły to produkt przeznaczony do sprawdzania pisemnych prac domowych uczniów. System dostarcza nauczycielowi dane umożliwiające stwierdzenie, czy praca domowa (wypracowanie, referat, prezentacja) została napisana samodzielnie.

Strike Plagiarism

Strike Plagiarism

Antyplagiatowa sieć mająca na celu ochronę własności intelektualnej i zapobieganie nieuprawnionym zapożyczeniom. Współpracujemy z 350 uczelniami na trzech kontynentach