Nobel z literatury 2017. Kazuo Ishiguro i piraci

Literacką Nagrodę Nobla w 2017 roku  przyznano mieszkającemu w Wielkiej Brytanii Japończykowi Kazuo Ishiguro.

Tym razem nagroda przypadła autorowi uznanemu i czytanemu. Jego utwory: „Okruchy dnia”, „Pejzaż w kolorze sepii”, „Niepocieszony” czy „Nie opuszczaj mnie”  nadal są obecne w księgarniach, a oparty na  jego prozie film z 1993 roku, z  Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych zdobył swego czasu 8 nominacji do Oskara i 5 do Złotych Globów i nadal jest chętnie oglądany.

„Nieoficjalny” plik powieści Ishiguro (źródło: chomikuj.pl)

Polski wydawca noblisty, wydawnictwo Albatros, spodziewać się może teraz na pewno olbrzymiego popytu na wszystkie tytuły Ishiguro. Musi się jednak spieszyć z dodrukami, bo wszystkie są już dostępne za darmo lub za grosze w mniej i bardziej  znanych pirackich  serwisach.
W tym  najbardziej w Polsce znanym znaleźć można bez trudu kilkaset plików we wszystkich formatach i wydaniach: od stosowanego głownie w cyfrowych archiwach formatu .djvu, przez cyfrowe .epub, .mobi .azw i .jar, tekstowe .txt, .rtf i .odt  po klasyczne .pdf oraz audiobooki, te ostatnie zarówno w postaci spakowanych archiwów jak i pojedynczych ścieżek, przeważnie w formacie .mp3. Dostępne są wydania archiwalne, w kilku wersjach językowych, a nawet w nieoficjalnych, pirackich wydaniach. W chomikuj.pl można także kupić legalne kopie ebooków Ishiguro, ale zdaniem BookWatch  wydawca nie powinien liczyć na zbyt wysoką sprzedaż w tym kanale.

Strona tytułowa pirackiego wydania „Niepocieszonego” Kazuo Ishiguro (źródło: freedisc.pl)

Poza chomikuj.pl pirackie pliki noblisty można znaleźć w  prawie darmowych serwisach, m.in:  freedisc.pl, rapidu.net, catshare.net,   fileshark.pl,  turbobit.net, rapidgator.net i wielu  podobnych.
Cóż, autor otrzymał właśnie czek na milion dolarów. Nie musi się już przejmować tantiemami za sprzedane egzemplarze. Powinien się już dzielić swoją twórczością za darmo. Ciekawe tylko, czy takie samo zdanie mają jego wydawcy…
(KG)

 

Leave a Reply

Plagiat.pl

system antyplagiatowy


Plagiat.pl jest liderem rynku oprogramowania wspomagającego weryfikację oryginalności tekstu w Polsce i w Rumunii. Oferuje swoje rozwiązania uczelniom, wydawnictwom i indywidualnym użytkownikom.

Plagiat Szkoły

antyplagiat dla szkół

Plagiat Szkoły to produkt przeznaczony do sprawdzania pisemnych prac domowych uczniów. System dostarcza nauczycielowi dane umożliwiające stwierdzenie, czy praca domowa (wypracowanie, referat, prezentacja) została napisana samodzielnie.

Strike Plagiarism

Strike Plagiarism

Antyplagiatowa sieć mająca na celu ochronę własności intelektualnej i zapobieganie nieuprawnionym zapożyczeniom. Współpracujemy z 350 uczelniami na trzech kontynentach