Manga i Piraci – piractwo szkodzi … i pomaga japońskiemu rynkowi komiksów

Manga to w Japonii olbrzymi rynek. Sprzedaż komiksów w 2014 roku miała wartość ponad 4 miliardów dolarów, co stanowiło ponad 36% całego japońskiego rynku książki. Straty lub zyski spowodowane piractwem mogły tam być równie imponujących rozmiarów.

Strona tytułowa raportu The Effects of Internet Book Piracy: The Case of Japanese Comics, autor: Tatsuo Tanaka z Keio University (źródło: Keio University)

Ekonomista Tatsuo Tanaka z Uniwersytetu Keio w Tokio przeprowadził badania nad wpływem zjawiska piractwa na sprzedaż mangi w Japonii. W swoich badaniach opierał się na danych sprzedaży mangi, otrzymanych od wydawców kontrolujących ponad 95% rynku, które porównał z wynikami zakrojonej na szeroką skalę akcji antypirackiej, rozpoczętej w lipcu 2014 roku przez CODA  – Stowarzyszenie Dystrybutorów w Japonii.
Główną konkluzją badań The Effects of Internet Book Piracy: The Case of Japanese Comics było stwierdzenie, że piractwo wyraźnie  obniżało sprzedaż  nowych i dobrze się sprzedających serii komiksowych, a równocześnie miało pozytywny wpływ na sprzedaż starych, zakończonych już i nie promowanych przez wydawcówkolekcji. Badacz interpretuje wyniki w sposób następujący: pirackie strony przypominały konsumentom stare, zakończone już kolekcje i dlatego miały pozytywny wpływ na sprzedaż. Wyniki badania są więc ciekawe i chociaż dotyczą specyficznego i odległego rynku warto się z nimi zapoznać. Raport (w języku angielskim) można pobrać tutaj: 
Inną ciekawa informacją zawartą w raporcie jest fakt, że wartość sprzedaży mangi w wersji elektronicznej przekroczyła już w Japonii  1 miliard dolarów. Porównując to z naszym rynkiem e-booków, którego wartość oceniana jest na kilkadziesiąt milionów złotych,  można dojść do ciekawych wniosków.
(KG)

Leave a Reply

Plagiat.pl

system antyplagiatowy


Plagiat.pl jest liderem rynku oprogramowania wspomagającego weryfikację oryginalności tekstu w Polsce i w Rumunii. Oferuje swoje rozwiązania uczelniom, wydawnictwom i indywidualnym użytkownikom.

Plagiat Szkoły

antyplagiat dla szkół

Plagiat Szkoły to produkt przeznaczony do sprawdzania pisemnych prac domowych uczniów. System dostarcza nauczycielowi dane umożliwiające stwierdzenie, czy praca domowa (wypracowanie, referat, prezentacja) została napisana samodzielnie.

Strike Plagiarism

Strike Plagiarism

Antyplagiatowa sieć mająca na celu ochronę własności intelektualnej i zapobieganie nieuprawnionym zapożyczeniom. Współpracujemy z 350 uczelniami na trzech kontynentach